Mercedes-Benz Actros Bigspace container trailer "NYK / Addicks & Kreye"
Product number:
303736
Listprice:
29,50 €
As partner of the shipowning company NYK the forwarder Addicks & Kreye operates container semitrailers nationwide. The current Mercedes-Benz Actros pulls a chassis loaded with a 20 ft. Open top container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NYK Line |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As partner of the shipowning company NYK the forwarder Addicks & Kreye operates container semitrailers nationwide. The current Mercedes-Benz Actros pulls a chassis loaded with a 20 ft. Open top container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NYK Line |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | July/August 2014 |