Mercedes-Benz Actros Bigspace bulk volume trailer "Wepler und Plappert"
Product number:
301640
Listprice:
29,50 €
In the 1980s, many different models of the forwarder Wepler & Plappert from Fulda were already produced with Herpa tools. The new Mercedes-Benz Actros Bigspace is now premiered as volume trailer with the forwarder’s current design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wepler und Plappert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1980s, many different models of the forwarder Wepler & Plappert from Fulda were already produced with Herpa tools. The new Mercedes-Benz Actros Bigspace is now premiered as volume trailer with the forwarder’s current design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wepler und Plappert |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | November/December 2012 |