Mercedes-Benz Actros Bigspace bulk volume trailer "DB-Schenker"
Product number:
304597
Listprice:
29,50 €
The DB Schenker group operates a multitude of various vehicles for road transports. This current Mercedes-Benz Actros trailer is loaded with 7.82 meter long volume superstructures in DB Schenker design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The DB Schenker group operates a multitude of various vehicles for road transports. This current Mercedes-Benz Actros trailer is loaded with 7.82 meter long volume superstructures in DB Schenker design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |