Mercedes-Benz Actros BigSpace bulk silo semitrailer "Große-Vehne"
Product number:
314169
Listprice:
39,95 €
Transport and the building materials trade are the core businesses of Große-Vehne, a company from Rhede in North Rhine-Westphalia, which has now been operating for 75 years. With these new releases, Herpa presents a Mercedes-Benz Actros tractor pulling a bulk silo semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Transport and the building materials trade are the core businesses of Große-Vehne, a company from Rhede in North Rhine-Westphalia, which has now been operating for 75 years. With these new releases, Herpa presents a Mercedes-Benz Actros tractor pulling a bulk silo semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | September/October 2021 |