Mercedes-Benz Actros Bigspace bulk silo semitrailer "Freund"
Product number:
302746
Listprice:
29,50 €
The forwarder Freund from Frechen operates this bulk silo semitrailer, dominantly referring to the rigid tractor’s new Euro 6 norm, pulled by a current Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractor. One-time edition model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / light green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.9 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Freund from Frechen operates this bulk silo semitrailer, dominantly referring to the rigid tractor’s new Euro 6 norm, pulled by a current Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractor. One-time edition model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / light green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.9 g |
| Release Date | September/October 2013 |