Mercedes-Benz Actros Bigspace box semitrailer "Ratiopharm"
Product number:
306782
Listprice:
39,95 €
Ratiopharm with headquarters in Ulm is the leading manufacturer of generics on the German pharmaceuticals market. Contrary to other manufacturer, the company also operates many own semitrailers for Europe-wide transports. Herpa initially realized a Mercedes-Benz Actros with an advertisement for the product Diclo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ratiopharm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Ratiopharm with headquarters in Ulm is the leading manufacturer of generics on the German pharmaceuticals market. Contrary to other manufacturer, the company also operates many own semitrailers for Europe-wide transports. Herpa initially realized a Mercedes-Benz Actros with an advertisement for the product Diclo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ratiopharm |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.7 g |
| Release Date | January/February 2017 |