Mercedes-Benz Actros Bigspace box semitrailer "Hilgers Transport" (NL)
Product number:
159623
Listprice:
27,50 €
The Dutch transport company Hilgers has been working in the cross-border transport industry with two Mercedes-Benz trucks since 1996. The two brothers duplicated the Actros Trust Edition design on their new Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hilgers Transport Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.3 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Dutch transport company Hilgers has been working in the cross-border transport industry with two Mercedes-Benz trucks since 1996. The two brothers duplicated the Actros Trust Edition design on their new Mercedes-Benz Actros Bigspace rigid tractors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hilgers Transport Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.3 g |
| Release Date | March/April 2012 |