Mercedes-Benz Actros Bigspace 6x4 lowload-semitrailer truck "Morschhäuser" (Rhineland-Palatinate/Dörth)
Product number:
315579
Listprice:
49,95 €
Morschhäuser, a heavy haulage company based in Rhineland-Palatinate, can look back on more than 70 years of experience in the field of international transport logistics. Herpa produces a Mercedes-Benz Actros StreamSpace 6×4 with a 5-axle semi low-loader in a unique edition in the design of the company from Dörth.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Morschhäuser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Morschhäuser, a heavy haulage company based in Rhineland-Palatinate, can look back on more than 70 years of experience in the field of international transport logistics. Herpa produces a Mercedes-Benz Actros StreamSpace 6×4 with a 5-axle semi low-loader in a unique edition in the design of the company from Dörth.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Morschhäuser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 320 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |