Mercedes-Benz Actros BigSpace 2.5 Schmitz dump semitrailer "Sauerbaum"
Product number:
314046
Listprice:
39,95 €
Essen in the Ruhr region is home to the Sauerbaum transport and building materials company, which is impressively documented on this beautiful dump semitrailer. Coming equipped with a lamp bar and two-piece chrome rims, the semitrailer is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Essen in the Ruhr region is home to the Sauerbaum transport and building materials company, which is impressively documented on this beautiful dump semitrailer. Coming equipped with a lamp bar and two-piece chrome rims, the semitrailer is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | September/October 2021 |