Mercedes-Benz Actros Bigspace `18 swapcontainer-semitrailer truck "Talke"
Product number:
316002
Listprice:
46,95 €
TALKE presents itself with a new look. The logo, corporate design and claim "always a smart move" tie in with the company's 75-year history. The company will roll out the new look in stages starting immediately. One striking feature is the abandonment of the typical blue and red color scheme for the tractor units, which will be purchased in plain white in the future.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
TALKE presents itself with a new look. The logo, corporate design and claim "always a smart move" tie in with the company's 75-year history. The company will roll out the new look in stages starting immediately. One striking feature is the abandonment of the typical blue and red color scheme for the tractor units, which will be purchased in plain white in the future.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |