Mercedes-Benz Actros BigSpace ‘18 refrigerated box semitrailer "Henglein Feinkost"
Product number:
122177
Listprice:
59,95 €
After a break, another truck highlight based on a vehicle from the Henglein company joins the Herpa program. The latest Mercedes-Benz Actros pulls a refrigerated semitrailer with Henglein product advertising. The model is produced in a one-time edition with the popular display case box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a break, another truck highlight based on a vehicle from the Henglein company joins the Herpa program. The latest Mercedes-Benz Actros pulls a refrigerated semitrailer with Henglein product advertising. The model is produced in a one-time edition with the popular display case box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | September/October 2021 |