Mercedes-Benz Actros 6x4 Streamspace low boy semitrailer "Max Wild"
Product number:
305327
Listprice:
39,50 €
After a short break, another model of the Berkheim-based construction company Max Wild is released in 2015. Currently, Max Wild operates three-axle Mercedes-Benz Actros Streamspace 6x4 rigid tractors for flat-bed trailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 114.9 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a short break, another model of the Berkheim-based construction company Max Wild is released in 2015. Currently, Max Wild operates three-axle Mercedes-Benz Actros Streamspace 6x4 rigid tractors for flat-bed trailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 114.9 g |
| Release Date | November/December 2015 |