Mercedes-Benz Actros 18 Streamspace 2.3 tank container semitrailer "Rinnen" (Nordrhein-Westfalen/Moers)
Product number:
316637
Listprice:
44,95 €
Today, and for almost 50 years, Rinnen has its headquarters in Moers. However, the company was founded by Konrad Rinnen in Duisburg-Homberg 70 years ago. With the purchase of the first tank containers in the mid/late 70s, the foundation for intermodal transport was laid. With several locations in Germany and also Europe, Rinnen has a nationwide network that provides jobs for around 750 employees. The Mercedes-Benz Actros Streamspace with narrow cab carries one of around 3,500 tank containers (mainly 20-foot, but swap bodies, 30- and 40-foot containers are also used) in operation at Rinnen.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rinnen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | schwarz |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Today, and for almost 50 years, Rinnen has its headquarters in Moers. However, the company was founded by Konrad Rinnen in Duisburg-Homberg 70 years ago. With the purchase of the first tank containers in the mid/late 70s, the foundation for intermodal transport was laid. With several locations in Germany and also Europe, Rinnen has a nationwide network that provides jobs for around 750 employees. The Mercedes-Benz Actros Streamspace with narrow cab carries one of around 3,500 tank containers (mainly 20-foot, but swap bodies, 30- and 40-foot containers are also used) in operation at Rinnen.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rinnen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | schwarz |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2023 |