Mercedes-Benz Actros 18 Bigspace refrigerated box semitrailer truck "80 yearts Caffrey" (Ireland/Co. Meath)
Product number:
316590
Listprice:
47,95 €
It has been four years since Caffrey celebrated its 80th anniversary. The first Caffrey model in 2013 is now followed by this new Mercedes-Benz Actros with mirror cameras and the current design of the Irish forwarder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It has been four years since Caffrey celebrated its 80th anniversary. The first Caffrey model in 2013 is now followed by this new Mercedes-Benz Actros with mirror cameras and the current design of the Irish forwarder.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2023 |