Mercedes-Benz 813 box truck "Herpa Motorsport 1989 / Tauber Motorsport"
Product number:
311755
Listprice:
24,95 €
In 1989, the racing transporter used at that time, matching the Herpa BMW M3 of Gerhard Müller, was not realized as a miniature model. This is now being made up for with this new release. The edition of what is now considered a classic is limited to 750 pieces.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.6 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1989, the racing transporter used at that time, matching the Herpa BMW M3 of Gerhard Müller, was not realized as a miniature model. This is now being made up for with this new release. The edition of what is now considered a classic is limited to 750 pieces.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.6 g |
| Release Date | May/June 2020 |