Mercedes-Benz 813 box truck "Circus Krone"
Product number:
304078
Listprice:
19,50 €
In the 1980s, Circus Krone operated a Mercedes-Benz 813box truck for advertising purposes. Weeks before the circus arrived, this vehicle placed the billboards announcing the circus.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1980s, Circus Krone operated a Mercedes-Benz 813box truck for advertising purposes. Weeks before the circus arrived, this vehicle placed the billboards announcing the circus.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | November/December 2014 |