Mercedes-Benz 813 box truck "Circus Krone"
Product number:
159470
Listprice:
16,50 €
Herpa always continues the Circus Krone vehicle series. The Mercedes-Benz 813 box truck originates from the 1970s and is designed with the blue- and crème-colored Circus Krone design of that time.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa always continues the Circus Krone vehicle series. The Mercedes-Benz 813 box truck originates from the 1970s and is designed with the blue- and crème-colored Circus Krone design of that time.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.1 g |
| Release Date | March/April 2012 |