Mercedes-Benz 508 box "Circus Krone"
Product number:
090773
Listprice:
16,50 €
For a long time, the Circus Krone operated this Mercedes-Benz van as advertising vehicle.Already weeks ahead of the show, this vehicle had been on location to position the advertisements.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.3 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For a long time, the Circus Krone operated this Mercedes-Benz van as advertising vehicle.Already weeks ahead of the show, this vehicle had been on location to position the advertisements.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.3 g |
| Release Date | July/August 2013 |