Mercedes-Benz 300 CE-24 convertible with Brabus Monoblock IV rims
Product number:
420990
Listprice:
16,95 €
With the distinctive Brabus Monoblock IV rims, the legendary Mercedes-Benz E-Class convertible is produced once again by Herpa. The classic is produced with a white-and-beryl-metallic body in a unique edition. The model is delivered with blue seats and not with red seats as shown in the brochure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the distinctive Brabus Monoblock IV rims, the legendary Mercedes-Benz E-Class convertible is produced once again by Herpa. The classic is produced with a white-and-beryl-metallic body in a unique edition. The model is delivered with blue seats and not with red seats as shown in the brochure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9 g |
| Release Date | July/August 2022 |