Mercedes-Benz 207 D highroof bus "Deutrans"
Product number:
094917
Listprice:
14,95 €
Mercedes-Benz transporters were also operated by Deutrans at the time of the GDR. The white 207 D bears the inscription VEB Deutrans Internationaler Güterkraftverkehr Potsdam on the doors, just like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mercedes-Benz transporters were also operated by Deutrans at the time of the GDR. The white 207 D bears the inscription VEB Deutrans Internationaler Güterkraftverkehr Potsdam on the doors, just like the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |