Mercedes-Benz 200 tail fin taxi, ivory color
Product number:
095693
Listprice:
18,95 €
In 1971, the color of the cab vehicles in West Germany was changed from black to ivory. At that time, the tail fin types of Mercedes-Benz were still in use, featuring also the new color scheme at that time. Herpa has also produced this model true to the original, offering it as a one-time production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | ivory color |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1971, the color of the cab vehicles in West Germany was changed from black to ivory. At that time, the tail fin types of Mercedes-Benz were still in use, featuring also the new color scheme at that time. Herpa has also produced this model true to the original, offering it as a one-time production run.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | ivory color |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | March/April 2022 |