Mercedes-Benz 200 Heckflosse "Police Hamburg"
Product number:
097208
Listprice:
24,95 €
After the civilian color variants (420457 and 430739), as well as the cabs (095686 and 095693), the legendary "tail fin", the Mercedes-Benz 200 (model series 110) now also appears as an emergency vehicle. This police vehicle is based on a Hamburg prototype.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Police |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white, green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the civilian color variants (420457 and 430739), as well as the cabs (095686 and 095693), the legendary "tail fin", the Mercedes-Benz 200 (model series 110) now also appears as an emergency vehicle. This police vehicle is based on a Hamburg prototype.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Police |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white, green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | September/October 2023 |