Maybach 57 in a glass container
Product number:
298025
Listprice:
14,50 €
For the premiere of the luxury car „Maybach“, the vehicle was shipped to New York on the luxury liner “Queen Elizabeth II”. There, parked in a glass container, a crane unloaded promotionally effective. After a blocking period has expired, we are now able to offer a small edition of this exclusive model via Herpa eXtra-Shopping.
| Manufacturer | Maybach |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Production date | 10/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the premiere of the luxury car „Maybach“, the vehicle was shipped to New York on the luxury liner “Queen Elizabeth II”. There, parked in a glass container, a crane unloaded promotionally effective. After a blocking period has expired, we are now able to offer a small edition of this exclusive model via Herpa eXtra-Shopping.
| Manufacturer | Maybach |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Production date | 10/2010 |
| Limited quantity | under 500 |