Maybach 57 in a glass container
Product number:
296809
Listprice:
14,50 €
For the premiere of the luxury car „Maybach“, the vehicle was shipped to New York on the luxury liner “Queen Elizabeth II”. There, parked in a glass container, a crane unloaded promotionally effective.
| Manufacturer | Maybach |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Anthracite metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 04/2010 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the premiere of the luxury car „Maybach“, the vehicle was shipped to New York on the luxury liner “Queen Elizabeth II”. There, parked in a glass container, a crane unloaded promotionally effective.
| Manufacturer | Maybach |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Anthracite metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 04/2010 |
| Limited quantity | under 500 |