MAN TGX XXLrefrigerated box semitrailer "Felix" (CH)
Product number:
155694
Listprice:
26,50 €
The original of this model truck comes from Arlesheim in Switzerland. Tractor is the new MAN TGW with super high roof. It features an authentic refrigerated box trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felix |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original of this model truck comes from Arlesheim in Switzerland. Tractor is the new MAN TGW with super high roof. It features an authentic refrigerated box trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felix |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | March/April 2009 |