MAN TGX XXL truck transporter trailer "Mosolf"
Product number:
310406
Listprice:
49,95 €
Mosolf, a company with headquarters in Kirchheim / Teck that has been operating since 1955, is a leader in the Europe-wide transport of vehicles. Herpa realizes a truck transporter of the vehicle logistics company in the company’s typical paint scheme, which can also be used to transport delivery vans.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mosolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Mosolf, a company with headquarters in Kirchheim / Teck that has been operating since 1955, is a leader in the Europe-wide transport of vehicles. Herpa realizes a truck transporter of the vehicle logistics company in the company’s typical paint scheme, which can also be used to transport delivery vans.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mosolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66 g |
| Release Date | July/August 2019 |