MAN TGX XXL teletrailer semitrailer "Breuer & Wasel"
Product number:
155069
Listprice:
32,50 €
The motto of the company Breuer & Wasel from Bergheim is „In the heart Rhinelander, in everyday life everywhere”. In the areas heavy duty and cranes, the vehicles are operated Germany-wide. This model will contain the new developed MAN TGX XXL heavy duty tractor with four axles and the small heavy duty tower. It is loaded with a four-axle Nooteboom Pendular X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Breuer & Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The motto of the company Breuer & Wasel from Bergheim is „In the heart Rhinelander, in everyday life everywhere”. In the areas heavy duty and cranes, the vehicles are operated Germany-wide. This model will contain the new developed MAN TGX XXL heavy duty tractor with four axles and the small heavy duty tower. It is loaded with a four-axle Nooteboom Pendular X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Breuer & Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | September/October 2008 |