MAN TGX XXL tank semitrailer "Hoyer"
Product number:
066174
Listprice:
19,50 €
For the N-track, a tank truck of the Hamburg-based forwarder Hoyer is premiered. The gray jumbo tank trailer to transport chemicals is realized with an MAN TGX rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.4 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the N-track, a tank truck of the Hamburg-based forwarder Hoyer is premiered. The gray jumbo tank trailer to transport chemicals is realized with an MAN TGX rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.4 g |
| Release Date | March/April 2014 |