MAN TGX XXL Stöffel-Liner truck semitrailer "Wagner"
Product number:
308939
Listprice:
38,95 €
New type! The transport company Wagner from Mitteleschenbach, Franconia, has provided a prototype for a Herpa miniature for the 6th time. The current MAN TGX XXL pulls a Kempf trailer and features the new MAN lamp bar of HS Schoch.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The transport company Wagner from Mitteleschenbach, Franconia, has provided a prototype for a Herpa miniature for the 6th time. The current MAN TGX XXL pulls a Kempf trailer and features the new MAN lamp bar of HS Schoch.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |