MAN TGX XXL silo semitrailer "Silo Melmer / Rudolf Diesel"
Product number:
121415
Listprice:
59,00 €
In cooperation with MAN Austria, the forwarder Melmer from Imst, Tirol, had this eye-catching MAN TGX silo semitrailer designed by Knud Tiroch. The vehicle captivates with its striking colors and displays RudolfDiesel’s lifework in pictures.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264.1 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with MAN Austria, the forwarder Melmer from Imst, Tirol, had this eye-catching MAN TGX silo semitrailer designed by Knud Tiroch. The vehicle captivates with its striking colors and displays RudolfDiesel’s lifework in pictures.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264.1 g |
| Release Date | May/June 2012 |