MAN TGX XXL silo semitrailer "Melmer Stillebach" (A)
Product number:
121507
Listprice:
59,00 €
The forwarder Silo Melmer from Imst in Pitztal once again commissioned the famous airbrush artist Knud Tiroch to design a silo semitrailer this time with an advertisement for the hotel Stillebach. The respective Herpa miniature is a one-time edition and delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Silo Melmer from Imst in Pitztal once again commissioned the famous airbrush artist Knud Tiroch to design a silo semitrailer this time with an advertisement for the hotel Stillebach. The respective Herpa miniature is a one-time edition and delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Signal green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | January/February 2014 |