MAN TGX XXL silo semitrailer "Melmer/Klettergarten" (A)
Product number:
121439
Listprice:
59,00 €
The latest piece of art designed by Knud Tiroch is the brand-new vehicle of the forwarder Silo Melmer from Imst. The vehicle promotes the holiday region Imst with its possibilities to climb. Contrary to the original, on which climbers can practice on the positioned silo, the Boulder grips from the silo bottom were omitted from the all around printed model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest piece of art designed by Knud Tiroch is the brand-new vehicle of the forwarder Silo Melmer from Imst. The vehicle promotes the holiday region Imst with its possibilities to climb. Contrary to the original, on which climbers can practice on the positioned silo, the Boulder grips from the silo bottom were omitted from the all around printed model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261 g |
| Release Date | November/December 2012 |