MAN TGX XXL silo semitrailer "Melmer/Alpflowers" (A)
Product number:
121125
Listprice:
49,90 €
It has to be something very extravagant! Company owner Rupert Melmer is known for his special taste, resulting in numerous very striking showtrucks. This time it is the “Alpenblumen-Truck” which is new in the fleet. Airbrush artist and designer Knud Tiroch was ordered to design the vehicle. The new showtruck from Austria will be released as limited edition in a Private Collection showcase with figurines in the cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 258 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It has to be something very extravagant! Company owner Rupert Melmer is known for his special taste, resulting in numerous very striking showtrucks. This time it is the “Alpenblumen-Truck” which is new in the fleet. Airbrush artist and designer Knud Tiroch was ordered to design the vehicle. The new showtruck from Austria will be released as limited edition in a Private Collection showcase with figurines in the cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 258 g |
| Release Date | November/December 2008 |