MAN TGX XXL rigid tractor "Tirolf", PC
Product number:
110570
Listprice:
34,50 €
The airbrush artist Lothar Bohne has designed a MAN TGX 6x2 rigid tractor for the forwarder Rupert Tirolf. The blue three-axle features wolf motifs displayed in various sceneries on both sides. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tirolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The airbrush artist Lothar Bohne has designed a MAN TGX 6x2 rigid tractor for the forwarder Rupert Tirolf. The blue three-axle features wolf motifs displayed in various sceneries on both sides. The model is a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tirolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2013 |