MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer / X-treme", PC (A)
Product number:
110464
Listprice:
34,50 €
The semitrailer Melmer X-treme, which had gotten famouswith Silo Melmer and Knud Tiroch, has received a new rigid tractor. The current MAN TGX XXL truck was matched to the colors of the available silo trailer butreceived a complete new design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The semitrailer Melmer X-treme, which had gotten famouswith Silo Melmer and Knud Tiroch, has received a new rigid tractor. The current MAN TGX XXL truck was matched to the colors of the available silo trailer butreceived a complete new design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2011 |