MAN TGX XXL rigid tractor"Melmer Wasser und Steine"
Product number:
110501
Listprice:
34,50 €
The former Steyr STA rigid tractor pulling the Wasser and Granit (water and granite) semitrailer of the forwarder Melmer from Imst in the Pitztal was replaced by the current MAN TGX XXL rigid tractor. Knud Tiroch has realized a new design on this rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray marbled |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.8 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The former Steyr STA rigid tractor pulling the Wasser and Granit (water and granite) semitrailer of the forwarder Melmer from Imst in the Pitztal was replaced by the current MAN TGX XXL rigid tractor. Knud Tiroch has realized a new design on this rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray marbled |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.8 g |
| Release Date | March/April 2012 |