MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer / Tiere", PC (A)
Product number:
110440
Listprice:
34,50 €
As replacement for the retired tractor of the forwarder Melmer, this new MAN TGX XXL was purchased and painted by Knud Tiroch. The model is released as one-time edition in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As replacement for the retired tractor of the forwarder Melmer, this new MAN TGX XXL was purchased and painted by Knud Tiroch. The model is released as one-time edition in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2011 |