MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer", PC (A)
Product number:
110358
Listprice:
29,50 €
The company became famous with its numerous supershow-trucks, to which chief executive Rupert Melmer attaches great importance to. The MAN TGX tractor model with big cab will be offered as Truckhighlight in a Private Collection showcase with figurine in the cab. Numerous imprints decorate the precisely detailed rigid tractor which is released as a strictly limited edition. The original airbrush design stems from the airbrush artist Knut Tiroch from Tyrol and replaces the old tractor of the first Melmer showtruck.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company became famous with its numerous supershow-trucks, to which chief executive Rupert Melmer attaches great importance to. The MAN TGX tractor model with big cab will be offered as Truckhighlight in a Private Collection showcase with figurine in the cab. Numerous imprints decorate the precisely detailed rigid tractor which is released as a strictly limited edition. The original airbrush design stems from the airbrush artist Knut Tiroch from Tyrol and replaces the old tractor of the first Melmer showtruck.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2010 |