MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer Kinder" (A)
Product number:
110600
Listprice:
34,50 €
The well-known semitrailer of the forwarder Melmer from Imst was equipped with a new rigid tractor, designed and color-coordinated with the available trailer by the artist Knud Tiroch. The rigid tractor is a one-time edition and will be delivered in a showcase box. Also still available: Item-Nr. 110501 MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer Wasser und Steine"
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The well-known semitrailer of the forwarder Melmer from Imst was equipped with a new rigid tractor, designed and color-coordinated with the available trailer by the artist Knud Tiroch. The rigid tractor is a one-time edition and will be delivered in a showcase box. Also still available: Item-Nr. 110501 MAN TGX XXL rigid tractor "Melmer Wasser und Steine"
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | March/April 2013 |