MAN TGX XXL refrigerated semitrailer "Herpa presents XII / Das Römische Reich", PC
Product number:
121378
Listprice:
59,00 €
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The Herpa Showtruck series is continued with truck No. 12 painted by Walter Rosner, which the forwarder Trio-Trans operates with an MAN TGX XXL rigid tractor. Topic of this new showtruck is the Roman Empire with impressive illustrations.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weltgeschichte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" The Herpa Showtruck series is continued with truck No. 12 painted by Walter Rosner, which the forwarder Trio-Trans operates with an MAN TGX XXL rigid tractor. Topic of this new showtruck is the Roman Empire with impressive illustrations.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Weltgeschichte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | September/October 2011 |