MAN TGX XXL refrigerated box trailer "Truck Store Niebel / Sped. Meixner"
Product number:
121781
Listprice:
59,95 €
On behalf of Truckstore Niebel from Kaunitz, Rüdiger Fieber airbrushed an MAN semitrailer of the forwarder Meixner from Wiesenthau, Franconia, to become a piece of art. This showtruck is displayed at numerous truck events. Herpa realized the model in a showcase as one-time edition with more than 40 prints.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Truck Store |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261.1 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On behalf of Truckstore Niebel from Kaunitz, Rüdiger Fieber airbrushed an MAN semitrailer of the forwarder Meixner from Wiesenthau, Franconia, to become a piece of art. This showtruck is displayed at numerous truck events. Herpa realized the model in a showcase as one-time edition with more than 40 prints.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Truck Store |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 261.1 g |
| Release Date | September/October 2017 |