MAN TGX XXL refrigerated box trailer „Trio-Trans / Black Lion“
Product number:
312462
Listprice:
47,95 €
Wolfgang Zeh is responsible for the beautiful airbrush design of the new Trio-Trans show truck. This truck, designed under the name Black Lion, went into service in May, and is manufactured by Herpa in a limited edition as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.3 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Wolfgang Zeh is responsible for the beautiful airbrush design of the new Trio-Trans show truck. This truck, designed under the name Black Lion, went into service in May, and is manufactured by Herpa in a limited edition as a miniature model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.3 g |
| Release Date | September/October 2020 |