MAN TGX XXL refrigerated box semitrailer "Petschl" (A)
Product number:
156219
Listprice:
24,50 €
The forwarding company Petschl was founded by master carpenter Josef Petschl from Haag in Perg in Upper Austria in 1930. The entire fleet then consisted of one single truck. Today, the company is one of the most versatile transport service providers in Austria with a broadly positioned fleet. From curtain tarp semitrailers to tank semitrailers and refrigerated box trailers to heavy load trucks – everything is available. The H0 model is a refrigerated semitrailer with a 2-axle MAN TGX XXL tractor and a three-axle refrigerated box.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Petschl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Petschl was founded by master carpenter Josef Petschl from Haag in Perg in Upper Austria in 1930. The entire fleet then consisted of one single truck. Today, the company is one of the most versatile transport service providers in Austria with a broadly positioned fleet. From curtain tarp semitrailers to tank semitrailers and refrigerated box trailers to heavy load trucks – everything is available. The H0 model is a refrigerated semitrailer with a 2-axle MAN TGX XXL tractor and a three-axle refrigerated box.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Petschl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2009 |