MAN TGX XXL refrigerated box semitrailer "LKW Augustin" (A)
Product number:
156110
Listprice:
24,50 €
Over 30 years ago, the company was founded by the family Augustin and has since grown to become one of Austria’s leading transport- and logistic providers. Headquarters are located in Straßwalchen near Salzburg. Subsidiaries all over Austria provide the vicinity to numerous customers. The fleet, mainly consisting of mega- and refrigerated trailers, was recently redesigned. The Herpa model will be released in the new current company colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LKW Augustin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Over 30 years ago, the company was founded by the family Augustin and has since grown to become one of Austria’s leading transport- and logistic providers. Headquarters are located in Straßwalchen near Salzburg. Subsidiaries all over Austria provide the vicinity to numerous customers. The fleet, mainly consisting of mega- and refrigerated trailers, was recently redesigned. The Herpa model will be released in the new current company colors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LKW Augustin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |