MAN TGX XXL Nooteboom teletrailer semitrailer "Geertrans" (B)
Product number:
154826
Listprice:
32,50 €
Geertrans is a transportation specialist from Belgium which has specialized in heavy duty transports and transporting extra-long goods. The company belongs to the in 1928 founded Essers group from Genk in Belgium. The Herpa product managers have selected a MAN TGX with XXL cabin and an extractable Noteboom teletrailer
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Geertrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Geertrans is a transportation specialist from Belgium which has specialized in heavy duty transports and transporting extra-long goods. The company belongs to the in 1928 founded Essers group from Genk in Belgium. The Herpa product managers have selected a MAN TGX with XXL cabin and an extractable Noteboom teletrailer
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Geertrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | July/August 2008 |