MAN TGX XXL lowliner semitrailer "Kay Schultz"
Product number:
156493
Listprice:
28,50 €
After Herpa has already successfully offered a vehicle of the forwarder Schultz in May of this year, another miniature follows from this small but really nice fleet. This model too, convinces with the many fine silver ornamental lines which decorate the tractor. The originals furthermore feature a very elaborate interior. The forwarder is based in Eggebek near Flensburg.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After Herpa has already successfully offered a vehicle of the forwarder Schultz in May of this year, another miniature follows from this small but really nice fleet. This model too, convinces with the many fine silver ornamental lines which decorate the tractor. The originals furthermore feature a very elaborate interior. The forwarder is based in Eggebek near Flensburg.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |