MAN TGX XXL Lowliner curtain semitrailer "SFT Transporte"
Product number:
311816
Listprice:
44,95 €
Sascha Fleischmann, known for his Phil Collins truck, has currently purchased a new MAN TGX XXL low-deck tractor with a curtain-canvas trailer, which serves as the original for the Herpa model. The model is equipped with chrome-colored rims.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SFT Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Sascha Fleischmann, known for his Phil Collins truck, has currently purchased a new MAN TGX XXL low-deck tractor with a curtain-canvas trailer, which serves as the original for the Herpa model. The model is equipped with chrome-colored rims.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SFT Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |