MAN TGX XXL low-boy semitrailer with load "Kübler"
Product number:
301138
Listprice:
49,50 €
The Herpa Kübler MAN is presented with an overall length of nearly 40 centimeters and a voluminous load. The telescopic trailer is loaded with a appealingly designed overseas box and is pulled by an MAN TGX XXL rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 166 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa Kübler MAN is presented with an overall length of nearly 40 centimeters and a voluminous load. The telescopic trailer is loaded with a appealingly designed overseas box and is pulled by an MAN TGX XXL rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kübler Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 166 g |
| Release Date | November/December 2012 |