MAN TGX XXL low boy semitrailer with load "Franke Bremen"
Product number:
301572
Listprice:
42,50 €
The heavy loads company W & F Franke from Bremen operates the original of this flat bed semitrailer. The rigid tractor pulls Goldhofer center lines loaded with Goldhofer conduit adapters to transport tubes or tower components.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franke Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 318 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The heavy loads company W & F Franke from Bremen operates the original of this flat bed semitrailer. The rigid tractor pulls Goldhofer center lines loaded with Goldhofer conduit adapters to transport tubes or tower components.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franke Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 318 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | November/December 2012 |