MAN TGX XXL low boy semitrailer with load "Bautrans" (A)
Product number:
307338
Listprice:
69,95 €
Easily recognizable by its colors is the affiliation of the forwarder Bautrans with the mother company Felbermayr. The white roof of the tractor is a special challenge for Herpa´s production department, since it has to be painted by hand with a template.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bautrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 123 x 75 mm |
| Weight | 275.8 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Easily recognizable by its colors is the affiliation of the forwarder Bautrans with the mother company Felbermayr. The white roof of the tractor is a special challenge for Herpa´s production department, since it has to be painted by hand with a template.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bautrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 123 x 75 mm |
| Weight | 275.8 g |
| Release Date | July/August 2017 |